Zpět na úvodní stránku

Jste v sekci Výchova a výcvik

English version
NAŠE HOLKY
NAŠI KLUCI
NEZAPOMENEME
ŠTĚŇATA
SÍŇ SLÁVY
KNIHY
KNIHA HOSTŮ
ODKAZY
KONTAKT
NOVINKY

S labradorem na výstavu

Mám výstavy ráda, je to milá společenská událost, a tak by se také měly brát.

Naše Rose na výstavě Pokud se rozhodnu vyrazit se svým miláčkem na výstavu, doporučuji kontaktovat chovatele a nechat si pejska "zhodnotit". Předtím bych si ale měla uvědomit, že pes vyžaduje na výstavu speciální výcvik. Nejde o nic těžkého a zvlášť u labradorů ne. Jsou to bezmezní jedlíci a tak není problém je za dobrotu naučit cokoliv. Ještě než začneme učit výstavní postoj, si musíme uvědomit, zda náš pejsek zvládne stovky psů na výstavišti. Pokud je v rodině jediný pes a tráví většinu času se svými lidmi, buďte si jisti, že množství psů bude pro něj šok.

Doporučuji s dostatečným předstihem kontaktovat kynologické cvičiště ve vašem okolí a upozornit cvičitele, že nemám zájem o výcvik, ale chci, aby si můj pes vyzkoušel psí přítomnost. Na samotném cvičišti se pak v žádném případě nezúčastňujte cviku OBRANY! Zkoušejte si ale poslušnostní disciplíny s ostatními, a rozhodně nezanedbejte slalom mezi ležícími psy. Tato disciplína otestuje vašeho psa dokonale. Musí jít u vaší nohy, a ležících psů v bezprostřední blízkosti si nevšímat. Nikdy na jiného psa nesmí zaútočit! Návštěvu cvičiště opakujte do té doby, dokud si nejste jisti, že váš pes snáší ty ostatní bez emocí. Pak nastává další fáze. Většinou se výstavy psů odehrávají ve velkých halách různých výstavišť. Je proto nutné, aby váš pes přivykl i tomuto prostředí. Vydejte se s ním v denní špičce do velké nádražní haly a tam se jen tak procházejte a prodírejte mezi lidmi a neznámými předměty. Pořád svého pejska chvalte, ať ve vás cítí jistotu a oporu. Až se naučí snášet i toto prostředí, je čas na nácvik výstavního postoje.

Předvádět labradora na výstavě lze dvěma způsoby: první je ten, že si kleknete na jedno koleno po boku psa a jednou rukou podepíráte hlavu psa v adekvátní výšce a druhou rukou držíte v úrovni páteře prut (ocas) psa. Od této metody se už pomalu ustupuje, ale je stále korektní.

Druhý způsob předvedení je takzvaný "americký způsob". Handler (ten, kdo psa předvádí) stojí před psem tak, aby byl pes co nejčitelnější ve všech tělesných partiích a komunikuje s ním tak, aby pes nesedal. Takto má rozhodčí možnost vidět psa z co nejvíce míst, a udělat si tak dokonalý obrázek o jeho proporcích. Nezapomeňte, že předvedení psa na výstavě ovlivňuje jeho známku v posudku! Také nezapomeňte, že na předvedení psa v kruhu potřebujete speciální předváděcí vodítko. Ještě předtím, než na výstavu vyrazíte se snažte i vy svého psa hodnotit podle standardu. Jedině tak se nedočkáte velkých rozčarování. Také se na výstavišti varujte hlasitého hodnocení psů ostatních. Má zkušenost je taková, že tito lidé většinou opouštějí výstaviště jako zpráskaní psi... A konečně: nezapomeňte zastřihnout psovi před výstavou konec ocasu.

Na výstavách se udělují známky:

  • Výborná - s pořadím prvních 4 psů. 1. místo může obdržet titul CAC. 2. místo může obdržet titul res. CAC.
  • Velmi dobrá - také s pořadím prvních 4 psů.
  • Dobrá
  • Nedostatečná - za vážné vady
Nezapomínejte na to, že všichni lidé nejsou překrásní a výborný pes je sice výborný, ale velmi dobrý, je stále VELMI DOBRÝ!

Všechny články v této sekci:
Nedostalo se na vás štěně s PP?
Jak vybírat štěně
Štěně poprvé doma
Proč váš pes skáče?
Proč vám pes demoluje byt?
S labradorem na výstavu

STANDARD
ZDRAVÍ
VÝCH. A VÝCVIK
FOTOALBUM

[Naše holky] [Naši kluci] [Štěňata] [Odkazy] [Knihy] [Kniha hostů] [Home]
[Novinky] [Kontakt] [Standard] [Zdraví] [Výchova a výcvik] [Fotoalbum]

Jafola corporation © 2003