Zpět na úvodní stránku

Jste v sekci Zdraví

English version
NAŠE HOLKY
NAŠI KLUCI
NEZAPOMENEME
ŠTĚŇATA
SÍŇ SLÁVY
KNIHY
KNIHA HOSTŮ
ODKAZY
KONTAKT
NOVINKY

Porody alternativně

Mnoho lidí, kteří se rozhodnou udělat fenečce, kterou vlastní, tu "radost" a nechat jí alespoň jednou porodit štěňata, si mnohdy vůbec neuvědomují, Arnica Montana že nemůže zůstat jen u tohoto rozhodnutí. Spousta z nich pak na poslední chvíli a mnohdy i pozdě zjišťuje, že měli mnohem dříve shánět informace všeho druhu. Také se velice často setkávám s tím, že jsou lidé schopni se informovat především na to, co se samotnými štěňaty, ale podstatně se podceňuje péče o fenu. Opominu-li to, že automaticky považuji za podezřelého člověka, jehož rok a půl stará fenečka je v podstatě odsouzena k tomu, že jí celý její život čeká jen rození, je důležité se samozřejmě feně věnovat komplexně. Pokud laškuji s představou, že chci jednou či několikrát odchovat štěňata a stát se tak chovatelem, tak musím něco vědět o tom, co vlastně štěňata přinesou či odnesou především feně. Nejdůležitější je nechat fenu dozrát a to nejen tělesně - tzn. nechat ji odhárat, ale především psychicky. Podle mého názoru je ideální věk na první vrh štěňat u feny mezi druhým a třetím rokem života, kdy je dostatečně protřelá životem a přitom v ní ještě intenzivně dřímá mateřský pud.

Štěňata sající mateřské mléko Vůbec se nebudu také dále rozšiřovat o tom, že fena by měla být špičkově krmena a v dobré fyzické kondici, bez nadváhy, řádně osvalená, aby ji porod zbytečně nevyčerpával z důvodu nedostatku svalové hmoty. Pokud jsme se tedy rozhodli, že štěňata budou a máme na ně dostatečný počet zájemců, vybraného zdravého krycího psa s předpoklady, že našim štěňatům předá to, co od tohoto vrhu očekáváme, musíme také počítat s tím, že domestikované feny už v drtivé většině případů buď pozbyly některé instinkty, ale také domestikací došlo k tomu, že my sami jsme léty šlechtění doslova změnili přírodu. Žádná psovitá šelma v přírodě totiž nerodí tak početné vrhy jako naše čistokrevné feny. Nad tímto faktorem je důležité se zamyslet jako nad tím nejdůležitějším. Štěňata sající mateřské mléko Je jen s podivem, jak úžasně fenečky zvládají březost, kojení a péči o tak mnoho štěňat, ve kterých mnozí vidí především cestu k penězům. Je proto velice důležité, aby porod nevyčerpával fenu už na prvopočátku péče o její potomstvo. Rozhodla jsem se tedy vyzkoušet metodu alternativního porodu, který jsem si vyzkoušela sama na sobě a to porodu s homeopatiky. homeopatika mají u psů tu zázračnou vlastnost, že mnohdy působí mnohem účinněji než na lidi, kteří se stále snaží rozumově vyvracet jejich účinnost.

Nejen na sobě, ale na řadě fen jsem se přesvědčila o tom, že účinnost je vysoká. Chci však podotknout, že komplikace, které mohou nastat žádná homeopatika nevyřeší (ta jsou vyloženě podpůrným prostředkem) a je nezbytně nutné se obrátit na veterináře.

A jak to tedy dělám?

Actea Racemosa Arnica Montana Nakoupím si homeopatika Arnica Montana 30ch, Actea Racemosa 9ch a China Rubra 9ch - všechny tři druhy, které jsem vyjmenovala, jsou v lékárnách volně v prodeji.

Arnicu Montanu podávám cca týden před plánovaným termínem porodu a to jednou denně tři kuličky půl hodiny před jídlem celou dobu až do porodu. Toto homeopatikum slouží jako prevence proti zánětům, nadměrným zraněním na sliznici a přílišného krvácení v průběhu porodu.

Actea Racemosa přichází na řadu v době, kdy praskne plodová voda. Po prasknutí vody podávám feně tři kuličky ihned, další zhruba za třičtvrtě hodiny a stále zkracuji intervaly, které by poté při již rozběhnutém porodu měly co nejvíce kopírovat kontrakce. Ideální je vybrat celou ampuli na jeden porod zhruba do půle porodu. Toto homeopatikum uvolňuje porodní cesty a napomáhá kvalitě kontrakcí. Navíc se prokazatelně zkrátily doby mezi porozenými štěňaty. Evidentní pomoc jsem zaznamenala u prvorodiček, které se krásně otvírají a první štěně nevychází za velkých bolestí, při kterých fenečky kňučí bolestí. Pokud nenastane opravdu nějaká komplikace, která se nedá vyřešit jinak než zásahem veterináře, tak mám za to, že toto homeopatikum je při porodech naprosto zásadní a pro mě dnes už nenahraditelné.

China Rubra China Rubra či jen China se podává jednou denně tři kuličky po dobu tří dnů po porodu půl hodiny před jídlem z toho důvodu, aby se dobře zavinula děloha a rodidla se uklidnila. Stále ale ještě doporučuji podávat také Arnicu Montanu jako příslib dobrého hojení a v dvojnásobných dávkách (dvakrát denně tři kuličky) jako prevenci prasklým vemínkům, se kterými má bohužel také pár chovatelů své zkušenosti.

Toto je tedy můj pokus o to ulehčit fenečkám porod a zajistit jim tak sílu na další laktaci a péči o štěňata, která jsme si stejně vymysleli my a feny jsme se nikdy na to, zda je chce či nikoliv nezeptali. Za poslední dva roky jsem já a pár jiných chovatelů tímto způsobem odrodili osm vrhů (takto je porozena i má dcera, kterou jsem mezi vrhy nepočítala...) a všichni jsme se shodli na tom, že tento způsob porodů nám připadá opravdu šetrnější.

Musím však zdůraznit, že tato metoda není samospasitelná především pro ty, kteří feny huntují vrhy téměř při každém hárání a tím je vyloženě devastují.

Pokud se rozhodnete použít tuto metodu i pro Vaši fenku, děkuji Vám za to a přeji bezproblémový porod.

[leden 2004]
Barbara Protivánková


Všechny články v této sekci:
Imunita dělá chov
Růžové nosy nejsou normální
Alternativní porody
Problematika chrupu u retrívrů
Labradoři jako z čokolády
Chovatelství nebo klonování?
Dysplázie
"Smrt ocasu z vlhka"
Zrádný tetanus

STANDARD
ZDRAVÍ
VÝCH. A VÝCVIK
FOTOALBUM

[Naše holky] [Naši kluci] [Štěňata] [Odkazy] [Knihy] [Kniha hostů] [Home]
[Novinky] [Kontakt] [Standard] [Zdraví] [Výchova a výcvik] [Fotoalbum]

Jafola corporation © 2003